To, že v Sedlčanech hnutí STAN končí v opozici, není nic výjimečného

KOMENTÁŘ – Zastupitelka za hnutí STAN Blanka Vilasová včera rozeslala médiím prohlášení, ve kterém mimo jiné uvádí, že hnutí STAN odchází nuceně do opozice. Ne tak úplně paní Vilasová, chce se mi dodat… “V letošních volbách do zastupitelstva města Sedlčan dali voliči svými hlasy jasně najevo, že touží po změně způsobu vedení našeho města a komunikace mezi radnicí a občany. Nicméně dosavadní vládnoucí ODS a s ní spřízněné koaliční strany, či přesněji řečeno někteří členové těchto koaličních stran, odmítly výsledky letošních voleb odpovídajícím způsobem respektovat,” píše zastupitelka Blanka Vilasová.

Chápu, přesto toto prohlášení ve mě vyvolává pocit, že podobně jako “vládnoucí ODS a s ní spřízněné koaliční strany, odmítly výsledky letošních voleb respektovat”, nechce se s povolebním uspořádáním na sedlčanské radnici smířit ani sama výše uvedená zastupitelka. Přitom se nejedná o nic výjimečného, podobně jako STAN v Sedlčanech, dopadly stejně v dalších městech i jiné, a notabene i vítězné strany. Stačí se jen podívat na výsledky voleb v hlavním městě Praze, kde vítězná strana (ODS) skončila díky podobné koaliční dohodě také v opozici. Co je na tom nepochopitelného a nuceného – když se jedni dohodnou, tak ostatní (a třeba i úspěšní) končí v opozici.

A pokud si zastupitelka Blanka Vilasová nadále tak vehementně stěžuje, měla by si konečně uvědomit, že v Radě města má i svého zastupitele hnutí STAN. Tím pádem není tato, v Sedlčanech ve volbách druhá nejúspěšnější strana, jen “nucena” být v opozici. Navíc tento zastupitel hnutí STAN dostal při ustavujícím zasedání v tajné volbě mnohem víc hlasů, než ostatní zastupitelé zvolení do Rady města. To určitě nebyla náhoda. Tak proč takový humbuk kolem toho, že hnutí STAN skončilo v opozici, když úplně tak tomu není?

Celé prohlášení lze nalézt na webu sedlčanského STANu