Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Svátek svatého Martina ovládne víkend

SEDLČANSKO – Hlavní událostí blížícího se víkendu budou bezespory oslavy svátku svatého Martina. Ten na bílém koni, co se týká počasí a lidových pranostik, ani letos nepřijede, přesto už v pátečním podvečeru vypukne jeho vyhlížení. Stane se tak v režii školáků jak v Sedlci-Prčici, tak také v Petrovicích a Kamýku nad Vltavou. V sobotu dopoledne vyrazí kostýmovaný průvod na koních do Milešova, aby si tu v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie vyslechl legendu o svatém Martinovi. Odtud se průvod přesune na milešovskou náves, kde slavnosti bude pokračovat ochutnávkou Svatomartinských vín.

Svatomartinský košt si mohou užít i obyvatelé Sedlčan ve vinotéce na Novém městě. Pokud dostanou chuť také na Svatomartinskou husu stačí udělat jen pár kroků a zavítat do vedlejší restaurace Na Růžku. Košt Svatomartinských vín i hus přichystal od pátku do neděle i pivovar Vítek z Prčice, stejně tak restaurace hotelu Monínec, kde lze oslavy spojit s lyžovačkou. Na příjezd Martina na bílém koni se chystá také Kosova Hora, kde se Svatomartinské oslavy odehrají v sobotu odpoledne na místním náměstí. Nebudou chybět ani stánky se Svatomartinským vínem a tradiční Svatomartinskou husou.

Vynechat nelze ani pozvánku na tradiční Martinský jarmark s vystoupením skupiny Ginevra, který hostí v sobotu 11. listopadu odpoledne historický Váchův špejchar v Drážkově. Stejně jako každým rokem, tak i letos o Martinském jarmarku se zaplní dvůr a všechny patra historického špejcharu stánky s medem i medovinou, perníky, Svatomartinským vínem, hračkami a dekorativními výrobky z hlíny, textilu i drahých kovů. Občerstvení tradičně v areálu špejcharu zajišťuje známá “Lotrovna”, vstupné je dobrovolné.

Oslavy svátku svatého Martina doplní v sobotu večer Posvícenecká zábava se skupinou Fantom v Petrovicích, v nedalekých Obděnicích si zase děti odpoledne užijí Krčínova strašidelného bálu s lampionovým průvodem, soutěžemi i diskotékou. Zapomenout však nejde ani na další akce, které přímo nesouvisí se svátkem Martina. Předně se jedná o páteční výlov Bobrníku, což je soukromý rybník poblíž silnice ze Sedlčan do Kňovic. Na sobotu je nachystán výlov ryb z Velkého Vrchotického rybníku na Sedlecko-Prčicku. O víkendu hraje také sedlčanské kino, v pátek dává americkou fantazii ‘Piráti z karibiku: Salazarova pomsta’, v sobotu české drama ‘Absence blízkosti’.

Ani to však není konec víkendových pozvánek, zbývá ještě sport. Jak se pomalu blíží zima, tak stejně pomalu končí fotbalové soutěže a nadvládu přebírá hokej. Z fotbalových soutěží je o tomto víkendu na programu na sedlčanském stadionu nedělní divizní utkání Tatranu Sedlčany s mužstvem Aritmy Praha a v Sedlci utkání domácího Sokola s týmem Dalekých Dušníků v krajské 1.B třídě. Hokejisté Tatranu Sedlčany hostí v šestém kole krajské soutěže na domácím zimáku v sobotu navečer Slavoj Velké Popovice B. Veřejnost si může užít pohybu na ledě zimního stadionu jak v sobotu odpoledne, tak i ve stejný čas v neděli. Šesti zápasy pokračuje i Hobby turnaj.