Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Masopust v Sedlčanech již tradičně zakončí úterní zabijačka látkového pašíka

SEDLČANY – Masopustní úterý 25. února se ve městě opět ponese v duchu maškarního průvodu a následné divadelní zabijačky. Odpolední průvod již tradičně startuje od ZUŠ a pokračuje ulicí Na Potůčku, odkud se za ryčných zvuků dechových i jiných hudebních nástrojů vydá na náměstí TGM. Cestou navštíví místní obchodníky a postupně naplní darovanými dobrotami látkového pašíka.

Sedlčanský masopust – archivní foto: Ladislav Havel

Masopustním maškarám do kroku i k tanci před jednotlivými obchody zahudou hudebníci ZUŠ. Cílem průvodu se pak stane střed náměstí, kde dojde jak k rozpárání naplněného látkového pašíka, tak také na ochutnávku masných i sladkých specialit. K dostání tak na náměstí budou koblihy a koláčky, škvarková pomazánka, domácí chléb, jitrnice, káva, čaj i svařené víno.

Sedlčanský masopust – archivní foto: Ladislav Havel

Původně byly reje masek vyhrazeny jen pro svobodnou mužskou mládež a mladé ženaté muže, posléze se možnost účasti rozšiřovala také na další obyvatele. Některé z masopustních masek mají prastarý původ dokonce až v době pohanské, jiné jsou novodobými výmysly a fantazijními improvizacemi. Snad v žádném dřívějším průvodu nesměl chybět medvěd, tradičně vedený na řetězu medvědářem.

Masce medvěda se přisuzovala vlastnost plodnosti, proto při každé zastávce si s medvědem hospodyně a děvčata musela zatancovat. Jinou tradiční maskou bývala kobyla, skrývající dvě osoby, dále Žid s pytlem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, cikánka a nevěsta. Nejen za ně, ale třeba také za další ženské postavy (tanečnice, baletky, vykladačky karet apod.) se obvykle přestrojovali chlapci.