Masopust v Sedlčanech již tradičně zakončí úterní zabijačka látkového pašíka

SEDLČANY – Masopustní úterý 25. února se ve městě opět ponese v duchu maškarního průvodu a následné divadelní zabijačky. Odpolední průvod již tradičně startuje od ZUŠ a pokračuje ulicí Na Potůčku, odkud se za ryčných zvuků dechových i jiných hudebních nástrojů vydá na náměstí TGM. Cestou navštíví místní obchodníky a postupně naplní darovanými dobrotami látkového pašíka.

Sedlčanský masopust – archivní foto: Ladislav Havel

Masopustním maškarám do kroku i k tanci před jednotlivými obchody zahudou hudebníci ZUŠ. Cílem průvodu se pak stane střed náměstí, kde dojde jak k rozpárání naplněného látkového pašíka, tak také na ochutnávku masných i sladkých specialit. K dostání tak na náměstí budou koblihy a koláčky, škvarková pomazánka, domácí chléb, jitrnice, káva, čaj i svařené víno.

Sedlčanský masopust – archivní foto: Ladislav Havel

Původně byly reje masek vyhrazeny jen pro svobodnou mužskou mládež a mladé ženaté muže, posléze se možnost účasti rozšiřovala také na další obyvatele. Některé z masopustních masek mají prastarý původ dokonce až v době pohanské, jiné jsou novodobými výmysly a fantazijními improvizacemi. Snad v žádném dřívějším průvodu nesměl chybět medvěd, tradičně vedený na řetězu medvědářem.

Masce medvěda se přisuzovala vlastnost plodnosti, proto při každé zastávce si s medvědem hospodyně a děvčata musela zatancovat. Jinou tradiční maskou bývala kobyla, skrývající dvě osoby, dále Žid s pytlem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, cikánka a nevěsta. Nejen za ně, ale třeba také za další ženské postavy (tanečnice, baletky, vykladačky karet apod.) se obvykle přestrojovali chlapci.