Sedlčanská vinotéka v Husově ulici tradičně zve na nákup Svatomartinských vín

SEDLČANY – Už zítra, v úterý 11. listopadu je svátek svatého Martina. Den, kdy se každoročně pečou Svatomartinské husy, otevírají a ochutnávají se mladá Svatomartinská vína. V letošním roce s ohledem na koronavirová opatření však neproběhnou tradiční Svatomartinské hody ani košty vín. A tak se kamenné prodejny musí omezit jen na prodej vín a zákazníci na ochutnávky doma se svými blízkými. Svatomartinská vína se mají otevírat na svátek sv. Martina 11. 11. a nejdříve v 11 hodin.

Návštěvníci známé sedlčanské vinotéky si tak mohou zakoupit mladá lehká vína Muškát moravský, Müller Thurgau, Zweigeltrebe rose a Modrý portugal z velkobílovického rodinného vinařství pana Milana Spěváka. Šlechtitelská stanice vinařská Velká Pavlovice připravila k prodeji lehké víno Müller Thurgau. Svatomartinská vína se poznají podle etikety, vždy na ní musí být zobrazen Martin na koni. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která zrála pouhých pár týdnů od sklizně.

Vinařská unie ČR, která sdružuje nejvýznamnější tuzemská vinařství, dodá letos na trh 850 tisíc lahví Svatomartinského. Tedy přibližně o 17 procent méně než v loňském roce. Celkově by se na trh mělo letos dostat přibližně 1,75 milionu kusů lahví Svatomartinského vína. Vinaři byli nuceni letos produkci přizpůsobit covidovým podmínkám, přesto cena vína otevíraného na svatého Martina se nijak nemění. Svatomartinská vína by se měla vypít do Vánoc.