Přichází svátek sv. Bartoloměje a současně s ním i tradiční kosohorské posvícení

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 9 měsíců a 12 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

KOSOVA HORA – Pomalu se začíná hlasitě hlásit o slovo nejen konec školních prázdnin, ale také podzim. To nakonec napovídá řada pranostik vztahujících se k sobotnímu svátku sv. Bartoloměje: “Od svatého Bartoloměje slunce již tolik nehřeje” “Bartoloměj svatý odpoledne krát픓Po Bartoloměji studený rosy, nechoďte ráno bos픓Jak Bartoloměj zavaří, tak se podzim podaří”. Všechno to potvrzuje asi nejznámější lidová pranostika, která praví: “Bartoloměj láme létu hlavu”.

Letos to však platit nebude, podobně jako před týdnem, tak také tento víkend má být horký. Což téměř jistě uvítají obyvatelé obce Kosova Hora, která o víkendu drží tradiční Bartolomějské posvícení. To každoročně touto dobou uzavírá, po Vavřineckém posvícení v Prčici a Mariánské pouti v Sedlčanech, trojici nejznámějších pouťových a posvíceneckých akcí na Sedlčansku. Ke kosohorskému posvícení samozřejmě patří zábavní atrakce v podobě kolotočů, střelnic, houpaček, autodromu a dalších.

Atrakce pravidelně obsazují místní náměstíčko a volné prostranství poblíž autobusové zastávky. Během soboty a posvícenecké neděle všechny zábavní atrakce doplní i stánky s pouťovým i dalším sortimentem. Ty podobně jako každý rok zaplní volnou proluku malý kousek nad kosohorským náměstíčkem. Nechybí ani sobotní pouťová zábava na hřišti se skupinou Rock Wonder, nedělní fotbal starých gard z Kosovy Hory a Sedlčan a tradiční pondělní posvícenecká Pěkná hodinka v sále Na Zámecké.