S exekutory mohlo přijít do styku relativně přes tisíc obyvatel regionu

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Podle nejnovějších údajů Centrální evidence exekucí  je v Česku aktuálně přes jeden milion exekucí. Počet dlužníků  je odhadem mezi čtyřmi až pěti procenty české populace. Přesnější údaje bude znát exekutorská komora na přelomu ledna a února. Při počtu  22 tisíc obyvatel správního obvodu Sedlčany, tak z uvedených údajů vyplývá, že relativně mohli exekutoři v regionu navštívit něco přes 1 100 lidí  z důvodů provedení exekuce.

Konečné číslo provedených exekucí v loňském roce může být ještě o více jak třetinu vyšší, přibližně 300 až 400 tisíc nařízených exekucí v loňském roce ještě nenabylo právní moci. Počet exekucí v Česku přitom každým rokem roste nebývalým tempem. Zatímco v roce 2001, kdy začal exekuční zákon platit, byly soudně nařízeny čtyři tisíce exekucí, v roce 2008 už to bylo půl milionu exekucí. Podle údajů exekutorské komory přibývají vícečetné exekucí, kdy není žádnou výjimkou i deset exekucí. „Zaznamenali jsme již člověka, který má na svých bedrech 82 exekucí,“ řekla Monika Zajícová, mluvčí Exekutorské komory ČR.

Nejčastějšími dlužníky je věková skupina lidí od 20 do 35 let. Další dlužníci se rekrutují z řad důchodců a lidí ze základním vzděláním a nižším sociálním postavením. „Naše zkušenosti ukazují, že si neumějí sehnat informace, nevědí, co mohou a nemohou, jak se bránit, nejsou připraveni řešit svou situaci komplexně,“ doplnila Monika Zajícová. Přitom zhruba za třetinou nařízených exekucí v Česku stojí drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám.

Od listopadu loňského roku už exekutoři nemohou kvůli vymáhaným stokorunovým dluhům obstavit celý bankovní účet nebo majetek hodnotou přesahující dlužnou částku. Hlavním způsobem, jak získat od dlužníka peníze, jsou takzvané přikázání pohledávky, poté srážky ze mzdy, a teprve pak může exekutor sáhnout na majetek dlužníka. V případě exekuce je dlužník navíc povinen uhradit kromě dluhu samotného a soudních poplatků také náklady na exekuci. V mnoha případech se tak základní, několikasetkorunový dluh mnohonásobně prodraží.

Novinkou, která přináší časovou i finanční úsporu při insolvenčním řízení je internetový insolvenční rejstřík. Insolvenční rejstřík by však měli z preventivních důvodů sledovat všichni ti, kteří mají nějaké dlužníky nejen mezi firmami, ale také fyzickými osobami.

6. 1. 2010 Božský život na dluh se mnohých občanům změnil ve finanční peklo
25. 8. 2009 Přerostly vám dluhy přes hlavu? Osobní bankrot přináší řešení