Středočeský kraj kapacity na očkování má, ale stále mu chybí vakcíny

STŘEDNÍ ČECHY – Středočeský kraj získal od státu v minulých týdnech 15 210 vakcín a tento týden ve středu dorazilo dalších 11 700 dávek (4 485 lahviček, 26 900 dávek celkem). S jejich distribucí do sedmnácti očkovacích míst začal kraj ve čtvrtek ráno a pokračoval v očkování prioritních skupin 1A, tedy personálu v domovech seniorů, klientů sociálních pobytových služeb a ambulantních lékařů.

“V tuto chvíli je již doočkován zdravotnický personál ve všech oblastních nemocnicích kraje, kromě těch zdravotníků, kteří onemocněli koronavirem. Zahájili jsme již také očkování personálu domovů seniorů a začíná i očkování klientů,“ uvedl radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík. Ve středních Čechách by mělo být celkem přednostně v první fáze 12 000 pracovníků ve zdravotnických zařízeních, v domovech pro seniory a dalších pobytových zařízeních cca 10 500 pracovníků

K tomu je ještě třeba připočítat cca 3 000 praktických lékařů pro dospělé, děti a dorost a zhruba stejný počet ambulantních specialistů. V této souvislosti středočeská hejtmanka Petra Pecková rovněž poukázala na to, že kraj si nemůže sám pro své občany vakcíny objednat, ale jejich množství přiděluje ministerstvo zdravotnictví. Upozornila také na to, že kraj je pod tlakem seniorů a jejich příbuzných, kteří se ptají, kdy konečně budou očkovaní.

„Určitě řada Středočechů jezdí denně za prací do Prahy, ale není možné, abychom do hlavního města posílali ty nejstarší seniory. Ti musí mít očkování co nejblíže domovu. Střední Čechy mají sedmnáct očkovacích míst, ale počet dodaných vakcín je stále malý. Jsme připraveni očkovat, ale musíme mít čím,“ říká hejtmanka. Od příštího týdne by mělo dorazit do Středočeského kraje sedm krabic, a to po tři týdny za sebou. V jedné je 195 lahviček, což je 8 190 dávek.

  Očkovat se lidé mohou nechat také u svých praktických lékařů, zatím je ale málo vakcín

“To je o 30 procent méně, než jsme očekávali,“ dodává radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík s tím, že část vakcín musí být určena pro druhou dávku již očkovaným zdravotníkům a bude se muset omezit prvoočkování. Kraj také začal s detailní přípravou konkrétních očkovacích center. Vzniknout by měla ve všech dvanácti středočeských okresech „Ukázkové velkokapacitní očkovací centrum představíme v nejbližších dnech v Mladé Boleslavi,“ podotkla Petra Pecková.

Zdroj: Středočeský kraj
Ilustrační foto:
pixabay.com