Prodej Svatomartinského vína bude letos zahájen výjimečně už v pátek 8. listopadu

REGION – O tři dny dříve, než tradice určuje, bude letos v pátek 8. listopadu zahájen prodej Svatomartinského vína.  Vinařský fond tak výjimečně  vyhověl přání především obchodníků, kteří plánují pořádání svatomartinských hodů už o víkendu 9. a 10. listopadu. Pod značkou Svatomartinské se letos bude prodávat 366 vín od 97 vinařů a vinařství.  Na zahájení prodeje Svatomartinského vína od pátku 8. listopadu se v Sedlčanech chystá i Vinotéka Haník & Haníková v Husově ulici.

Jednat se bude pouze o prodej, tradiční košt Svatomartinských vín proběhne v prostorách největší sedlčanské vinotéky až na svátek Martina v pondělí 11. listopadu se začátkem v 11 hodin a potrvá přibližně do tří hodin odpoledne. Ochutnávat se v prodejně budou mladá lehká vína Muškát moravský, Müller Thurgau a Zweigeltrebe rose z velkobílovického rodinného vinařství pana Milana Spěváka. Šlechtitelská stanice vinařská Velká Pavlovice připravila na sedlčanský košt Müller Thurgau.

Svatomartinská vína jsou první vína ročníku, se kterými bychom si podle tradice měli přiťuknout opravdu až 11. listopadu. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých pár týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Svatomartinské víno se pozná podle etikety, vždy na ní musí být zobrazen Martin na koni. Zároveň vína musí splňovat požadovaná kritéria a jejich vstup na trh každoročně schvaluje odborná komise.