Přišel svátek sv. Bartoloměje, k němu se už tradičně váže nedělní kosohorské posvícení

KOSOVA HORA – Pomalu se začíná hlasitě hlásit o slovo nejen konec školních prázdnin, ale také podzim. Tomu nakonec napovídá řada pranostik vztahujících se k svátku sv. Bartoloměje (24. srpna): „Od svatého Bartoloměje slunce již tolik nehřeje“ „Bartoloměj svatý odpoledne krátí“„Po Bartoloměji studený rosy, nechoďte ráno bosí“„Jak Bartoloměj zavaří, tak se podzim podaří“. Všechno to potvrzuje asi nejznámější lidová pranostika, která praví: „Bartoloměj láme létu hlavu“.

Letos je léto vcelku příjemné, často s tropickými teplotami a pokud se objeví déšť, tak s dost vysokými úhrny srážek. Sucho a pak období vydatných dešťů. Zda některá z výše uvedených pranostik bude platit o víkendu je nejisté. Co je ale jisté, je to, že obyvatelé obce Kosova Hora o víkendu drží tradiční Bartolomějské posvícení. To každoročně uzavírá, po Vavřineckém posvícení v Prčici a Mariánské pouti v Sedlčanech, trojici nejznámějších pouťových a posvíceneckých akcí na Sedlčansku.

Ke kosohorskému posvícení samozřejmě patří zábavní atrakce v podobě kolotočů, střelnic, houpaček, autodromu a dalších. Atrakce pravidelně obsazují místní náměstíčko a volné prostranství poblíž autobusové zastávky. Během soboty a posvícenecké neděle všechny zábavní atrakce doplní i stánky s pouťovým i dalším sortimentem. Ty podobně jako každý rok zaplní volnou proluku malý kousek nad kosohorským náměstíčkem. Nechybí ani posvícenecká zábava i pondělní Pěkná hodinka.

Ilustrační foto: Ladislav Havel