Přicházejí mrazivé noci, nejmrazivější, i pod -10 °C, bude noc z úterý na středu

SEDLČANSKO – Za námi je víkend, kdy se na části území vyskytovalo sněžení, ale teploty jsou zatím na lednové poměry celkem mírné, hlavně v Čechách nad nulou. To se nyní změní, částečně k nám pronikne chladnější vzduch od severu. Ale co je hlavní – tlaková výše přinese vyjasnění, které způsobí výrazný pokles nočních teplot. Před námi jsou tři velmi mrazivé noci, z nichž nejstudenější bude ta prostřední – tedy noc z úterý na středu.

V úterý ráno poklesnou teploty pod -5 °C na většině území, ve středu ráno nejspíš už úplně všude a místy může být i pod -10 °C. „Na leden to sice není nic neobvyklého, ale dosavadní průběh zimy mnoho silných mrazů nepřinesl, takže to za zmínku určitě stojí. Denní teploty se v těchto dnech, tedy od úterý do čtvrtka, budou pohybovat nejspíš kolem nuly,“ píše Meteocentrum. Ale s ohledem na hrozící inverzi je jejich přesný odhad obtížný. Je velká možnost, že i přes den se udrží pod nulou.

Ve druhé půlce týdne se k nám od západu dostane vzduch teplejší a tak mrazy ustoupí. Denní teploty by se na víkend mohly podívat k +5 °C, k tomu je velká šance i na sluneční paprsky. Noční teploty se zvednou ještě výš, a čekáme je už pak kolem nuly. „Ukazuje se, že v celém tomto týdnu bychom se mohli zcela obejít beze srážek. Je však třeba říci, že beze srážek nemusí znamenat bez oblačnosti, lokálně by pod inverzemi mohlo být i celodenní zataženo,“ dodává web Meteocentrum.

Zdroj: Meteocentrum.cz
Ilustrační foto: pixabay.com