Předvánoční prohlídky ve skanzenu přiblíží návštěvníkům atmosféru lidových Vánoc

VYSOKÝ CHLUMEC – Výjimečné prohlídky skanzenu v době od 12. do 18. prosince přiblíží atmosféru lidových Vánoc v 19. a na začátku 20. století. Tentokrát budou mít návštěvníci skanzenu ve svátečně vyzdobených světnicích chalup možnost vyzkoušet si tradiční lidová řemesla a dovednosti a seznámit se s lidovými zvyky zimního období.

„Ve dnech 12. až 16. listopadu je určena především pro děti a školy. Během vánočního programu si mohou děti upéct vánoční pečivo, nazdobit perníčky, vyrobit tradiční ozdoby a vyzkoušet, jak se dříve předpovídala budoucnost litím vosku. V sobotu 17. a v neděli 18. listopadu je předvánoční akce určena dospělým,“ uvádí předvánoční pozvánka do skanzenu.

Ve svátečně nazdobených světnicích chalup si návštěvníci vyzkouší tradiční lidová řemesla, rovněž se seznámí s lidovými zvyky zimního období. Mohou se zaposlouchat do klapání kolovrátku, přivonět k čerstvému pečivu i koření, obdivovat práci řezbáře i vyzkoušet zdobení perníčků. Vánoční náladu umocní i historické příbramský betlém postavený spolu s vánočním stromeček v jedné ze světnic.

„V sobotu navíc program doplní vystoupení Základní umělecké školy Sedlčany, ve kterém ztvární typický adventní zvyk – obchůzku bíle oděných Lucek, které chodily od chalupy k chalupě a hrozily nepořádným hospodyním. Průvod přijde do skanzenu v 11, 13 a 15 hodin, vystoupení bude trvat vždy 20 – 30 minut. Možné bude zakoupit si občerstvení a keramiku,“ dodává pozvánka do skanzenu.

Ilustrační foto: pixabay.com