Nastává zimní slunovrat, Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a světla začne přibývat

REGION – V pondělí 21. prosince, tři minuty po jedenácté hodině dosáhne Slunce na své pomyslné pouti po obloze obratníku Kozoroha a začne se vracet zpět k rovníku. Dny se začnou velmi zvolna prodlužovat, ale noci bude ubývat až do Nového roku stále jenom večer. “Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále (6. ledna) o krok dále a na Hromnice (2. února) o hodinu více,” vyjadřují lidové pranostiky počáteční váhavé prodlužování dne.

“Slunovrat, to znamená nejkratší den a nejdelší noc v roce. Ohnivá sluneční síla se tu zdánlivě vytrácí; vzápětí však opět s prodlužujícím se dnem mohutní a nabírá sílu. Proto je slunovrat svátkem smrti a následného znovuzrození. A dalo by se říci, že by to tak logicky i mělo být. Kdy jindy začít rok než v den, kdy se začne vracet Slunce, které pro nás znamená zdroj životodárných energií – tepla a světla,” píše na svých stránkách Druidova mysteria.

S příchodem astronomické zimy přichází téměř pravidelně i mírné oteplení a obleva. Ani letošní rok nebude výjimkou, ve středu 23. prosince má být až 12 stupňů nad nulou a teplo bude i na Štědrý den. Není to však nic neobvyklého, naposledy jsme prožívali bílé Vánoce v roce 2010. Tehdy i v nížinách ležela souvislá sněhová pokrývka a mrzlo. Nejteplejší Vánoce byly v roce 2012, kdy napříč republikou padaly teplotní rekordy dosahující až třinácti stupňů.

Ilustrační foto: pixabay.com