Prčické posvícení klepe na dveře. Pokud předpověď vyjde, bude mu přát i počasí

SEDLEC-PRČICE – K letním prázdninovým dnům neodmyslitelně patří i poutě a posvícení. To prčické má v kraji velký zvuk a spolu se sedlčanskou poutí a kosohorským posvícením bývá prvním poslem konce prázdnin a nástupu podzimu. Prčické posvícení přichází každoročně po svátku svatého Vavřince (10. srpna). Letos tento svátek připadá na sobotu, tradiční Vavřinecké posvícení pak v Prčici vyvrcholí v neděli 12. srpna.

Tak jako příznivci tohoto druhu zábavy věnují tomuto posvícení zájem, tak také naši předci upírali k svátku sv. Vavřince velkou pozornost, neboť podle něho odhadovali jaký bude podzim, kolik se urodí vína, kolik bude myší a zda bude v následujících dnech pěkně, nebo bude pršet. Ale zpět k posvícení. Houpačky, kolotoče, střelnice a další atrakce, ale také stánky a vše co k Vavřineckému posvícení tradičně patří, zaplní historické Vítkovo náměstí i přilehlé ulice.

K prčickému posvícení budou také letos patřit doprovodné akce v prčickém zámeckém parku. Už v pátek 9. srpna to bude Diskotéka s rádiem Kiss se začátkem ve 21 hodin. Na sobotu je pak naplánovaná taneční zábava s rockovou skupinou Parkán. Zábava začíná v 21.30 hodin. Nedělní program obohatí oblíbená odlochovická skupina Poprask, která bude vyhrávat k tanci i poslechu od 10 do 17 hodin.

Malé i velké návštěvníky prčického posvícení nebudou lákat jen atrakce, jako například létající sloni, velká houpací loď, vyhlídkový kolotoč, přetáčecí lavice, autodrom, kalypso, střelnice a další. Lákadlem bude i 35. místní výstava králíků, holubů a drůbeže v prostoru za starou prčickou radnicí. Příznivci fotbalu pak v neděli zamíří na místní stadion, kde se v premiéře krajské 1.A třídy utká domácí Sokol s dalším nováčkem soutěže, mužstvem SK Chlumec.