Plavby kamýckého voru končí 16. srpna. Kdo se ještě nesvezl, měl by si pospíšit

KAMÝK NAD VLTAVOU – Kdo se ještě nesvezl na voru v Kamýku nad Vltavou, a chtěl by ještě plavbu letos vyzkoušet, má o tomto víkendu poslední možnost. Plavby voru končí v neděli 16. srpna, kdy vor bude naposledy brázdit řeku Vltavu od přístaviště až téměř ke kamýcké přehradě a zpět. Replika voru zahájila letos plavby o posledním červnovém víkendu.

Kamýckou repliku voru sestavil mistr tesař Jiří Zdislav Jankovský v roce 2018 po starém způsobu z konce 19. století.Je tak téměř přesnou kopií vorů, kterými se běžně plavilo dříví po Vltavě od Chlumu u Volar až do Prahy. Od doby uvedení do provozu se na voru v průběhu prázdnin svezly stovky či možná už tisíce spokojených malých i velkých návštěvníku Kamýku a okolních kempů.

V provozu je vor v Kamýku nad Vltavou po dobu školních prázdnin o víkendech od 10 hodin až do podvečera. Celková délka repliky voru je padesát metrů a váží dvacet šest tun. Při hodinu a půl trvající plavbě lze si na voru opéct špekáčky či natočit pivo a poslechnout harmonikáře. Repliku voru při jízdě proti proudu pohánějí dva přídavné motory, zpátky se vrací vor už samovolně unášen tokem Vltavy.

Foto: Obec Kamýk nad Vltavou
Video: Václav Peterka