Oslavy tradičního svátku Josefa budou letos oproti minulým létům skromnější

Už zítra 19. března opět nastane ten den, kdy svátek budou slavit všichni nositelé jména Josef a jeho dalších úprav jako Pepík, Pepa, Pepča, Pepíček, Jožka, Jožin, Jozífek… Stejně tak i slečny a dámy, jejichž rodiče jim dali jméno Josefa či Josefína. Jen ty oslavy nebudou takové, jako v předchozích létech, kdy v hospodách, restauracích, barech i vinárnách zněly slova přípitků a alkoholické nápoje všeho druhu tekly na jejich počest proudem.

Vůbec nejznámější ze všech Josefů je svatý Josef z Nazaretu, který se oženil s těhotnou Marií, jenž v Betlémě porodila syna Ježíše. Sedlčanští patrioti určitě se slzou v oku a s rouškou na puse vzpomenou i na nejznámějšího místního rodáka – zrajícího hermelínového Pepu. Ten však už nám ze Sedlčan vloni Francouzi nejspíš navždy přestěhovali na Vysočinu do Hesova.

V minulém století býval Josef vedle MDŽ nejvíce slaveným svátkem. Dříve bouřlivé a dlouho dopředu připravované oslavy svátku Josefa se ale už dnes většinou stejně nekonají. A přitom Josefů je stále v Česku přes 210 tisíc a jedná se o šesté nejčastější jméno. K svátku Josefa se také váží některé pranostiky, jako například ‘Svatý Josef s tváří milou končí zimu plnou silou’. Kéž by platila i letos pranostika ‘Pěkný den na svatého Josefa zvěstuje dobrý rok’…