Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Orlík má vodu dobrou, Slapy trápí sinice

REGION – Měsíc srpen se přehoupl do své druhé poloviny, doba letních dovolených vrcholí, prázdniny finišují a s tím se blíží i konec letošní koupací sezóny. Začátkem tohoto týdne proběhla ze strany středočeských hygieniků na většině koupacích oblastí a přírodních koupalištích Středočeského kraje kontrola kvality koupacích vod. Velmi zajímavý a do jisté míry i atypický vývoj probíhá na našich dvou nejatraktivnějších a nejvíce navštěvovaných lokalitách – přehradních nádržích Slapy a Orlík.

Na orlické nádrži byla po většinu sezóny voda na výborné úrovni. V tomto týdnu sice došlo k určitému zhoršení, které však není nijak výrazné. Ze sledovaných lokalit je stupněm 3 klasifikováno pouze Podskalí. Trhovky a Lavičky mají mírně zhoršené podmínky a kvalitu vody na stupni 2, voda v koupací oblasti Popelíky má průhlednost přes 3 metry a kvalitu na stupni 1. Na přehradní nádrži Slapy je stav horší, v současné době máme na polovině sledovaných koupacích oblastech stupeň 4 – tzn. vodu nevhodnou ke koupání. Na dvou je kvalita vody na stupni 3 a na jednom je voda klasifikovaná stupněm 2.

Situaci způsobil výrazný nárůst sinic. Nejhůře jsou na tom lokality Županovice, Nová Živohošť a Stará Živohošť, kde koupání rozhodně doporučit nelze, hlavně osobám s oslabeným imunitním systémem, malým dětem nebo těhotným ženám. Obsah sinic je vysoký a u zmíněné skupiny osob by koupání v takové vodě mohlo vyvolat zdravotní problémy, např. vyrážky, zánět očních spojivek, nebo v případě polknutí většího množství vody s vysokým obsahem toxických sinic i žaludeční potíže – to se týká hlavně malých dětí.

Autor/zdroj: Krajská hygienická stanice