Orgán Sabine už řádí nad Britskými ostrovy, do Česka dorazí silný vítr v neděli večer

REGION – Příjemné nedělní počasí ukončí s večerem příchod vichřice. Odpoledne se má začít zvedat vítr, který bude dále zesilovat večer a v noci na pondělí. Vůbec nejsilnější má být v pondělí dopoledne na přecházející studené frontě. Vítr ale bude silný i poté, a to až do úterního večera. Oficiální výstraha na silný vítr o nárazech až 90 km/hod. tak platí od nedělního večera do úterý včetně. Pro většinu republiky jde o “oranžovou až červenou” výstrahu, tedy vysoký až extrémní stupeň nebezpečí.

“Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu,” doplňují výstrahu před silným větrem meteorologové.

Lidé by si tak měli zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Stejně tak omezit pohyb venku i jízdy autem. Dále neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. “Doporučuje se sledovat vývoj situace na internetu ČHMÚ a sledovat dopravní zpravodajství,” dodává ČHMÚ.