O víkendu proběhne Ptačí hodinka 2022. Zapojte se do sčítání ptáků na krmítku i vy

SEDLČANSKO – Pozorování a sčítání ptáků na krmítku je program občanské vědy určený pro nejširší veřejnost. Zapojit se může každý, předchozí zkušenosti nejsou potřeba – stačí si připravit krmítko a hodinu jej v daném termínu pozorovat. Sčítání je vhodné i pro školní třídy, družiny či kroužky. Vše potřebné najdeme na samostatném webu Ptačí hodinka – jak sčítání probíhá, jak se do něj zapojit, proč vlastně sčítáme nebo jaké jsou výsledky předchozích ročníků.

Historicky první sčítání se konalo 4.–6. ledna 2019 a zapojilo se do něj přes 14 000 účastníků, v roce 2020 se do sčítání zapojilo přes 20 000 dobrovolníků a v roce 2021 dokonce 27 000. Čtvrtý ročník sčítání proběhne 7.–9. ledna 2022. Zúčastnit se Ptačí hodinky je jednoduché. Tato akce spočívá v tom, že kdykoliv od 7. do 9. ledna si vyhradíte hodinu svého času ke sčítání ptáků na jednom místě a výsledek svého pozorování poskytnete do 14. ledna České společnosti ornitologické.

Základem je vybrat místo vhodné pro pozorování – dobře se hodí krmítko, které máte na zahradě či na balkoně a v němž ptákům nabídnete kvalitní a pestrou stravu tak, aby si na ní pochutnalo vícero druhů. Výhodou dobře umístěného krmítka je, že z tepla domova můžete dobře sledovat, co se na něm děje. Sčítat však lze i venku – v parku, v lese či remízku, zásadní však je, že po celou dobu šedesátiminutového pozorování zůstanete jen na jednom místě.

Zapisujte vždy nejvyšší počet jedinců stejného druhu, které spatříte najednou. Uvidíte-li například tři sýkory modřinky, za chvíli šest a po chvíli už jen jednu, zapište u modřinky šestku. Díky tomu žádného ptáčka nezapočtete omylem dvakrát. Za každý druh budete uvádět jen jedno číslo – počty samců, samic či mláďat se nerozlišují. Počítají se všichni ptáci, které na zvoleném místě uvidíte, nezáleží na tom, zda zaletí do krmítka, nebo jen prolétnou kolem.

Kam mám poslat výsledky sčítání? Nejjednodušší je zapisovat výsledky svého pozorování do online formuláře, a to hned během sčítání. Potřebný formulář pro odeslání pozorování vám bude k dispozici od pátku 7. ledna 2022. Na začátku sčítání si jej otevřete, spusťte časovač a pak už jen zaznamenávejte nové ptáky, které uvidíte. Případně je možné si vytisknout papírový formulář a tam zapisovat všechny spatřené druhy včetně jejich počtů.

Zdroj: Ptačí hodinka
Ilustrační foto: pixabay.com