Na noční obloze lze nyní pozorovat Perseidy, lidově zvané slzy svatého Vavřince

SEDLČANSKO – Po kometě Neowise, kterou bylo možné na obloze pozorovat do 26. července, tak teď v noci se za příznivého počasí můžeme těšit na další vesmírný úkaz. Na noční obloze se už od poloviny července objevují padající hvězdy a jejich počet se na přelomu tohoto a příštího týdne ještě zvýší. Letos však bude sledování svým svitem rušit Měsíc. Nebude tak možné uvidět ty nejslabší meteory, ale i tak lze na noční obloze spatřit až několik desítek meteorů za hodinu.

Meteorický roj Perseid dospěje do maxima v dalším týdnu, ale od víkendu už bude jeho aktivita znatelně stoupat. Maximum pak má meteorický roj v noci 12. srpna. K pozorování Perseidu není potřeba žádný dalekohled, meteory vyletují náhodně po celé obloze, stačí upřít zrak do libovolného místa a čekat. Vhodné je si najít vyvýšené místo co nejdál od osvětlených aglomerací a sledovat “padající hvězdy” vleže. Na noční obloze se zobrazují jako rychlé body s úzkým svítícím ohonem.

První zmínky o meteorickém roji Perseid pocházejí z poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Ten byl jedním z církevních hodnostářů strážících majetek v Římské říši, který však místo toho, aby odevzdal císaři majetek církve, tak ho daroval chudým. Za to byl svatý Vavřinec dle legendy umučen na železném roštu nad horkým uhlím. Několik dní po jeho smrti začaly z nočního nebe padaly třpytivé slzy, od té doby jsou Perseidy lidově známé jako “slzy svatého Vavřince”.

Ilustrační foto: pixabay.com