Mezinárodní den žen slaví 102. výročí

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REDAKCE – Tak už je tu zase! Dříve zpolitizovaný, později zavrhovaný a od roku 2004 vrácený do českých kalendářů: Mezinárodní den žen. MDŽ je každopádně významným dnem, který se týká poloviny lidstva. Odstartovala jej stávka amerických švadlen, které v roce 1908 požadovaly volební právo, lepší pracovní podmínky a zákaz práce dětí. Jako svátek se začal slavit už v roce 1911, v roce 1975 byl Mezinárodní den žen oficiálně uznán Organizací spojených národů.

 

V bývalém Československu byl zneužit komunistickým režimem k socialistické propagandě a po roce 1989 na něj Češi pozapomněli. Tento svátek dostal v Česku přibližně stejně špatnou nálepku jako velkolepé komunistické oslavy prvního máje. Zatímco u Svátku práce se pamětníkům vybaví tribuny, alegorické vozy, mávátka a nekonečné průvody, u MDŽ je to karafiát a opilí kolegové v práci. Jak už to u českého národa bývá zvykem, nahradil svátek MDŽ jednoduše jinými oslavami: Valentýnem a Svátkem matek.

Svatý Valentýn, který má sice dlouhou tradici v USA, ale v našem kulturním prostředí není zažitý,  se hodně slavil po sametové revoluci. V té době byl pro nás  symbolem změny a reakce na dlouholetý komunistický režim, který odmítal vše ze Západu. A den matek? V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923, jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po 2. světové válce byl zatlačen komunisty do pozadí trvale propagovanými oslavami Mezinárodního dne žen. Aby to snad nebylo mužům líto, je třeba doplnit, že i oni mají svůj významný den. Je jím Den otců, který má v některých kalendářích místo vždy třetí neděli v červnu.