Mezinárodní den žen se kvapem přiblížuje. Darujete i vy své ženě kytičku?

REGION – Letos vychází Mezinárodní den žen na neděli, je tedy nejvyšší čas myslet na dárek. Tento svátek neměl v Česku po tzv. něžné revoluci zrovna “na růžích ustláno”. Nejprve byl z českých kalendářů vyškrtnut jako přežitek minulé doby, později v roce 2004 se do českých kalendářů opět vrátil. Dlouhých patnáct let politikům trvalo, než si uvědomili, že MDŽ není výmysl komunistického režimu.

Přitom v dlouhé řadě zemí západního světa každoročně to byl a nadále je uznávaný svátek. Historie tohoto svátku sahá až do roku 1910 a připomíná den, kdy začala stávka newyorských švadlen, které se tímto způsobem dožadovaly svých práv. Jako svátek se onen den začal slavit už o rok později, v roce 1975 pak byl Mezinárodní den žen oficiálně uznán Organizací spojených národů.

V posledních létech našel svátek Mezinárodního dne žen “soupeře” hlavně mezi mladými lidmi v únorovém svátku svatého Valentýna, či v květnovém Svátku matek. Říká se, že ženu květinou neurazíš. Není proto důvodu neobdarovat 8. března na MDŽ ženu květinou, či nějakým jiným dárkem. A pokud by to některému z mužů bylo líto, tak i oni mají svůj svátek. Připadá na 19. listopadu.