Mezinárodní den žen neměl po roce 1989 na růžích ustláno, přesto se do kalendářů vrátil

Mezinárodní den žen letos vyhází na středu, je tedy nejvyšší čas myslet na dárek. Tento svátek neměl v Česku po tzv. něžné revoluci zrovna „na růžích ustláno“. Nejprve byl z českých kalendářů vyškrtnut jako přežitek minulé doby, později v roce 2004 se do českých kalendářů opět vrátil. Dlouhých patnáct let politikům trvalo, než si uvědomili, že MDŽ není výmysl komunistického režimu.

Pravdou ale je, že v bývalém Československu byl zneužit komunistickým režimem k socialistické propagandě. Tento svátek dostal v Česku přibližně stejně špatnou nálepku jako každoroční velkolepé komunistické oslavy prvního máje. Zatímco u Svátku práce se pamětníkům vybaví tribuny, alegorické vozy, mávátka a nekonečné průvody, u MDŽ je to rudý karafiát a opilí kolegové v práci.

Přitom v dlouhé řadě zemí západního světa každoročně to byl a nadále je uznávaný svátek. Historie tohoto svátku sahá až do roku 1910 a připomíná den, kdy začala stávka newyorských švadlen, které se tímto způsobem dožadovaly svých práv. Jako svátek se onen den začal slavit už o rok později, v roce 1975 pak byl Mezinárodní den žen oficiálně uznán Organizací spojených národů.

V posledních létech našel svátek Mezinárodního dne žen „soupeře“ hlavně mezi mladými lidmi v únorovém svátku svatého Valentýna, či v květnovém Svátku matek. Říká se, že ženu květinou neurazíš. Není proto důvodu neobdarovat 8. března na MDŽ ženu květinou, či nějakým jiným dárkem. A pokud by to některému z mužů bylo líto, tak i oni mají svůj svátek. Připadá na 19. listopadu.

Ilustrační foto: pixabay.com