Masopust v letošním roce končí 16. února. Na maškarní průvody musíme zapomenout

REGION – Konec masopustu může být svým způsobem pro někoho záhadou. Jednou období masopustu trvá něco málo přes měsíc, jiný rok zase mnohem déle. Jisté je pouze to, že každoročně masopustní doba začíná na Tři krále (6. ledna). Vloni připadl konec masopustu na úterý 25. února, z čehož logicky vyplývá otázka kdy vlastně končí masopust v letošním roce. O devět dnů dříve jak v loňském roce, tedy přesně v úterý 16. února.

Termín konce masopustu (pochování basy) vždy určují Velikonoce, velikonoční svátky zase první jarní úplněk. Letos první jarní úplněk zaznamenáme 28. března, tedy prakticky něco málo přes týden po jarní rovnodennosti (20. března v 10:38). Letošní Velikonoce tedy vcelku logicky připadnou na následující neděli 4. a pondělí 5. dubna. Šest týdnů před tím na tzv. Popeleční středu (letos 17. února) začíná postní doba, úderem úterní půlnoci (16. února) končí doba masopustní.

Pokud by byl normální stav a nebyla tu nařízení vlády, která prakticky všechno zakazují, vyrážely by zítra (v sobotu 13. února) na tradiční masopustní obchůzky masky v Chramostech, ve Svatém Janu, v Milešově, Kosově Hoře i jinde. To by se také týkalo největší masopustní průvodu v celém Česku v nedalekém Milevsku. Masky by chystali děti i dospělí v Sedlčanech na tradiční masopustní úterní obchůzku po obchodech se závěrečným páráním pašíka na sedlčanském rynku. Bohužel..

Ilustrační foto: Ladislav Havel