Martin Macík si z besed Posedlí Dakarem odskočí zazávodit do Abu Dhabi

SEDLČANY – Přípravy týmu Big Shock! Racing na závod Abu Dhabi Desert Challenge, který je po Rallye Dakar druhým podnikem světového poháru World Rally-Raid Championship, jsou v plném proudu. Část závodních kamionů se po skončení Dakaru ze Saudské Arábie přesunula do Dubaje. A na místo brzy přiletí také sedlčanští mechanici, aby speciály před startem dostali do perfektní kondice. V plánu jsou i první testy. V ČR se mezitím spouští výroba a vývoj nových závodních strojů.

Během středy se část závodní techniky vrátila ze Saúdské Arábie do Sedlčan. Mechanici z přístavu v Marseille, kam vozy připluly lodí, přivezli Arnošta – kamion, ve kterém za tým Big Shock! Racing závodil Martin Šoltys. Dorazil i Vincenzo, speciál Italtrans Racing týmu, a také většina asistenčních vozů IVECO. „Vše šlo celkem hladce. I zapomenuté klíčky od nástaveb, jsme improvizovaně vyřešili. Auta se po plavbě do Marseille zdají být v pořádku,“ hlásil mechanik David Švanda.

Arnošta čeká řada technických úprav. Současně se spouští stavba zcela nového dakarského speciálu. A dalším vývojem projde i závodní kamion postavený pro Project 2030, který by měl v budoucnu Dakar absolvovat s elektrickým pohonem. Mezitím už ostatní kamiony týmů Big Shock! Racing a Project 2030 dorazily do Spojených arabských emirátů, aby tu od 4. do 10. března odstartovaly do závodu Abu Dhabi Desert Challenge.

„V tuto chvíli už máme v Dubaji pronajatý prostor, kde jsou oba kamiony uložené. Z České republiky na místo letecky odesíláme paletu s náhradními díly a dalším vybavením. Nechybí nová náprava pro Karla, změnami projde i motor. Během závodu v Abu Dhabi už chceme testovat – softwarové úpravy, nové nastavení podvozku nebo změny na převodovce,“ popisuje šéf MM Technology a týmu Big Shock! Racing Martin Macík starší.

  Pro Martina Macíka a Dakar 2023 vzniká v sedlčanských dílnách nový závodní kamion

Čeští závodníci mají radost, že jim série startů v rámci světového poháru poskytne prostor závodit během celého roku. „Čeká nás pět náročných závodních dní. Trať povede hlavně pískem a navigace bude stejná jako na Dakaru. Z okruhu Yas Marina v Abu Dhabi přejedeme do pouští Empty Qaurter. Letos poprvé budou závodit i kamiony a my patříme mezi pionýry této kategorie. Těšíme se a věříme, že se postupně přidají i další kamionové posádky,“ popisuje pilot Martin Macík.

Než se ale posádka žlutého kamionu v osvědčeném složení pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a palubní mechanik David Švanda znovu vydá na závodní trať, potká se s fanoušky na besedách Posedlí Dakarem. „My se s Františkem stihneme s fanoušky potkat ještě 2. a 3. března v Plzni a Českých Budějovicích. Ale hned 4. března nasedáme do letadla a 5. téhož měsíce startujeme v Abu Dhabi Desert Challenge,“ popisuje Martin Macík.

Zdroj/foto: Nikola Kužílková,
Big Shock! Racing