Liaz „Franta“ 5. etapou doslova proletěl

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – Ani v 5. etapě Rally Dakar 2017 neměly posádky čas na oddech, naopak podle některých měla být ještě drsnější, jak ta předchozí. Na start původně 683 kilometrů dlouhé trasy se v kategorii kamionů postavilo 47 posádek včetně speciálu „Franty“ sedlčanské stáje Big Shock Racing. Speciální rychlostní zkoušku ovlivnilo počasí, kvůli hrozbě dalších záplav se jela necelá polovina měřeného úseku. Zbývající kilometry 5. etapy absolvoval celý konvoj po silnici.

Posádka Martin Macík, František Tomášek a Michal Mrkva startovala po smolném čtvrtku do etapy jako 26. a vedla si ve zkrácené speciálce výborně. Druhým kontrolním bodem projížděla už jako sedmá a v cíli z toho bylo vynikající čtvrté místo. V 5. etapě zvítězil Nizozemec De Roy, druhý dojel se ztrátou necelých 11 minut Rus Nikolajev, třetí další Rus Mardějev ztratil na vítěze přes 14 minut, čtvrtý Macík o dvě minuty více. V průběžném pořadí se po páté etapě liazka Martina Macíka posunula o tři místa vpřed na 16. příčku.

„Podle mě jsme zajeli nejlepší výsledek v etapě, za dobu co závodím! Byla to pecka, užíval jsem si to! Nejdřív hory, kde jsme dotáhli asi sedm kamionů, pak dost rozbitý a prašný úsek zakončený trochu větší navigátorskou kachnou, která byla pro většinu peklem. My to zvládli spolu s dunami na konci a je z toho super výsledek! Ztráta je ale stále velká, takže musíme makat,“ pochvaloval si v cíli etapy na facebooku Martin Macík.