Letošní Šedivé úterý přineslo přízemní ranní teploty až mínus 7,3 stupně Celsia

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a , takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Pašijový předvelikonoční týden pokračuje dnes tzv. Šedivým úterým. Zatímco na včerejší Modré pondělí se nemělo pracovat, tak naopak dnešní šedivé úterý má být vyhrazeno úklidu domácnosti, především pak vymetání pavučin. Dříve se v tento den myla okna, nebo se dokonce ve stavení bílilo. Letošní Šedivé úterý se vyznačovalo především nízkými ranními teplotami a mrazíky, které k nám přináší východní proudění tlakové výše nad severní Evropou. Stanice ČHMÚ v Rudolci tak v úterý ráno naměřila přízemní teplotu v pět centimetrech nad zemí mínus 7,3 stupně Celsia. Ve dvou metrech nad zemí teploměr ukazoval mínus 4,8 °C.

Někde se Šedivému úterý říká také žluté, neboť jásavá žlutá barva symbolizuje slunce, světlo, případně i zlato a zralost. Z hlediska pohanských zvyků, ale ani i těch současných křesťanských, nemívá tento den žádný zvláštní význam. Zajímavostí tak zůstává pouze fakt, že v především severských státech tento den je nazýván jako tlusté úterý (sprengidagur). Svou tradici má tlusté úterý především na Islandu, kde se lidé v tento den přecpávají luštěninami a skopovým masem obrazně řečeno k prasknutí. Naopak Finové si o tučném úterý dopřávají sladká jídla a pečivo.