Letos na čtvrtek připadá Mezinárodní den pohřešovaných dětí, tzv. Pomněnkový den

REGION – Na 25. květen každoročně připadá Mezinárodní den pohřešovaných dětí, pro nějž se nejen u nás vžil název Pomněnkový den. Pomněnkový den se zrodil v USA jako den, který má připomínat osud pohřešovaných dětí. Poprvé označil 25. květen jako Den pohřešovaných dětí tehdejší americký prezident Ronald Reagan v roce 1983. Česká republika si tento den připomíná od roku 2004.

Čeští policisté pátrají každý rok po několika tisících dětí a po téměř dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení. Ve spolupráci s hromadnými sdělovacími prostředky a veřejností věnují každému případu velkou pozornost, a díky tomu je úspěšnost pátrání vysoká. Právě zapojení široké veřejnosti je důležitou součástí pátrání. „Všímejte si opuštěných dětí!“ nabádá občany Policie ČR.

Co vlastně dělat, pokud se někomu z nás ztratí dítě? „I když je to těžké, zachovat klid, malé děti se často jen někde schovávají. Důležité je prohledat místa, kde bylo dítě naposledy a nebezpečná místa v okolí, dále kontaktovat rodinu, přátele a sousedy. Pokud je stále dítě nezvěstné, zavolat policii přes tísňovou linku 158,“ popisuje postup rodičů v těchto případech Policie ČR.

Ilustrační foto: pixabay.com