Kvalita vody v přehradách nadále zůstává na jedničce. Teplota vody šla o dost nahoru

REGION – Tento týden provedli hygienici již druhou plánovaná kontrolu koupališť ve volné přírodě spojenou s odběrem vzorků koupacích vod na jednotlivých sledovaných lokalitách. Mimo koupacích oblastí, zajistili v tomto týdnu kontroly kvality vody i někteří provozovatelé koupališť ve volné přírodě, velká část přírodních koupališť je však dosud mimo provoz. Na tento stav může mít vliv současné chladnější a uplakané počasí, možná i doznívající korovavirová krize.

“Již při vlastních kontrolách přímo při odběrech bylo patrné, že vody neobsahují větší množství fytoplanktonu, který by se negativně projevil v průhlednosti. Ta na sledovaných lokalitách dosahovala až 3 metry a pozitivní vizuální hodnocení bylo potvrzeno i při dodání laboratorních rozborů. Voda na všech sledovaných profilech na přehradní nádrži Slapy i ve Středočeské části přehradního jezera Orlík má výbornou kvalitu,” uvádí aktuální zpráva středočeských hygieniků.

Pravidelně hygieniky kontrolovanými koupacími místy jsou na Slapské přehradní nádrži Měřín, Nová Rabyně, Stará a Nová Živohošť, Žďáň a Županovice. Na Orlické přehradní nádrži lokality Lavičky, Popelíky, Trhovky a Podskalí. Na Sedlčansku ještě hygienici kontrolují kvalitu vody v rekreačním koupališti v Hrachově a v Pilském rybníku pod areálem Monínec. Ani jedno z těchto koupališť není zatím v provozu, hygienici tu proto kvalitu vody nezjišťovali.

Překvapivě vysoký je aktuální údaj o teplotě vody v přehradních nádržích Slapy a Orlík. Díky několika málo slunečným dnům na konci května a začátku června se teplota vody za poslední dva týdny na obou vodních dílech zvýšila. Podle aktuální informace In-počasí z pátku 5. června má být teplota vody jak ve vodní nádrži Slapy, tak i ve vodní nádrži Orlík 23 °C. Přitom Orlík je podle těchto údajů ze všech přehradních nádrží nejchladnější, například vodní nádrž Rozkoš má teplotu 25 °C.

Ilustrační foto: pixabay.com