Krásné, klidné a pohodové vánoční svátky přeje svým čtenářům Sedlčanský kurýr

Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nic nového, co by už nebylo o Vánocích vysloveno či napsáno,  mě nenapadá. Počínaje kouzlem Ladovské zasněžené krajiny, ozdobeným stromečkem, množstvím dárků s úhlednou mašličkou navrch. A pokračujíce přecpanými žaludky, žlučníkovými záchvaty, Mrazíkem a Pyšnou princeznou v televizi a konče povánočními problémy se splácením dluhů. Vše se opakuje pravidelně – bohužel či bohudík.

Přesto české Vánoce a český Ježíšek jsou naprosto úžasný fenomén. Ať už je to Půlnoční Rybova Česká mše vánoční,  Ladovy obrázky, lidové koledy a další. Prostě Češi i Moravané mají naprosto nádhernou atmosféru Vánoc, kterou si tento národ nenechal vzít ani za časů totality. Jenže pak přišla jiná “totalita”, a to mediální – české Vánoce si “vypůjčila”, či přímo ukradla komerce. Komerční pojetí Vánoc je do nás “horem dolem nalejváno” pomalu už od září.

Zapomínáme na to, že ten, jehož narození oslavujeme, se narodil ve chlévě a dary, které dostával, neměly s přepychem rozhodně nic společného. Nikomu těmito řádky nechci brát “ty jeho správné” Vánoce – vše je o lidech; kdo chce běsnit, ať si běsní! Přesto, zkusme si letos jednou najít střední cestu mezi komercializací a zidealizováním Vánoc. Přeji vám i sobě ať se nám každému (přesně podle jeho přání a gusta) ty letošní vánoční svátky opět vydaří!