Krajští zastupitelé uvolnili miliony korun na opravy středočeských silnic

STŘEDNÍ ČECHY – Středočeští zastupitelé v pondělí 13. září jednali mimo jiné i o opravách silnic. Schválili jednak navýšení rozpočtu o 100 milionů korun, které budou využity na opravy silnic II. a III. tříd po letošní zimě. Kromě toho podpořili také Příspěvek z takzvaného Fondu homogenizace krajské dopravní infrastruktury pro prvních devět obcí, který činí cca 26,5 milionu korun.

„Prozatím jsme schválili příspěvek pro první vlnu žadatelů, o dalších zhruba 75 milionů mohou obce stále žádat až do 30. září, neboť ve fondu bylo alokováno celkem 100 milionů korun,“ říká radní pro oblast silniční dopravy Martin Kupka (ODS). Maximální výše dotace je pro rok 2021 stanovena na 600 korun na metr čtvereční homogenizované silnice II. a III. třídy.

Zastupitelé schválili také navýšení příjmové a výdajové části rozpočtu Středočeského kraje na rok 2021 ve výši 100 milionů korun. Tyto finanční prostředky budou využity na opravy silnic II. a III. tříd po zimě. „Celkový součet škod na středočeských silnicích po letošní zimě je hrozných 330 miliónů korun,” řekl Martin Kupka a pokračoval:

“Navíc samotná zimní údržba vysála z rozpočtu kraje výrazně více peněz než v předchozích letech. Dopad je tedy dvakrát těžký. Nová injekce do středočeských silnic je nanejvýš potřebná. Sto milionů korun okamžitě využijeme k potřebným souvislým opravám silnic. Řidiči tento krok kraje brzy uvidí přímo na silnicích.

„Pro vedení Středočeského kraje je důležité, aby byly silnice v perfektním stavu. Rozpočet krajské správy a údržby silnic je v letošním roce o více než 1,6 miliardy korun vyšší než v roce předchozím. Jsem rád, že jsme ho mohli navýšit o dalších 100 milionů korun a zajistit tak opravu všech zimních škod,“ upřesnil náměstek pro oblast financí, dotací a inovací Věslav Michalik.

  Zastupitelé kraje otevřeli cestu k výstavbě čtyř P+R parkovišť. Včetně v Olbramovicích

Zdroj: Středočeský kraj
Ilustrační foto: pixabay.com