Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Masopust v letošním roce končí 25. února. Kdy a kde budou maškarní průvody?

REGION – Konec masopustu může být svým způsobem pro někoho záhadou. Jednou období masopustu trvá něco málo přes měsíc, jiný rok zase mnohem déle. Jisté je pouze to, že každoročně masopustní doba začíná na Tři krále (6. ledna). Vloni připadl konec masopustu na úterý 5. března, z čehož logicky vyplývá otázka kdy vlastně končí masopust v letošním roce. O přibližně jeden týden dříve jak loni, tedy v úterý 25. února.

Termín konce masopustu (pochování basy) vždy určují Velikonoce, velikonoční svátky zase první jarní úplněk. Letos první jarní úplněk zaznamenáme 8. dubna, tedy víc jak dva týdny po jarní rovnodennosti (20. března v 04:50). Letošní Velikonoce tedy vcelku logicky připadnout na následující neděli 12. a pondělí 13. dubna. Šest týdnů před tím na tzv. Popeleční středu (letos 26. února) začíná postní doba, úderem úterní půlnoci (25. února) končí doba masopustní.

Tím pádem je vcelku jasné všechno! Tradiční tučný čtvrtek budou obyvatelé i návštěvníci nejmenší samostatné obce na Sedlčansku v Příčovech letos slavit 20. února. Největší masopustní průvod v celém Česku vyrazí do ulic Milevska v sobotu 22. února. Ve stejný den vyrazí na tradiční masopustní obchůzky také masky v Chramostech, ve Svatém Janu a v Milešově. Dětské masopustní úterý spojené s páráním pašíka se na sedlčanském rynku se odehraje 25. února.

Některé obce si nechaly maškarní průvody až na následující sobotu 29. února. Čtyři dny po ukončení masopustu tak například vyrazí  masky na obchůzku v Kosově Hoře. Stejně tak tomu bude i ve Vysokém Chlumci, kam pravidelně zajíždějí maškary z Bohutína. Tady tradiční (po)masopustní  průvod s rejem masek a zábavnými scénkami vypukne nejprve u skanzenu lidových staveb středního Povltaví a poté přímo v obci ve dvoře starého knížecího velkostatku.