„Franta“ je po 11. etapě v elitní desítce!

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – Na závodníky Rally Dakar 2017 čekala v pátek 13. ledna předposlední 11. etapa o délce 759 kilometrů, která by v ideálním případě mohla ještě zamíchat pořadím. Speciálka dlouhá 288 kilometrů byla rozdělena opět na dvě části. Na prvních padesáti kilometrech měřeného úseku poblíž San Juanu čekaly závodníky písečné duny, na zbytku to pak byla především noha na plynu a boj s časem.

„Rychlá etapa, poušť, bahna a sem tam přejíždění z farmy do farmy, kde jsou úzká vrata. Toto mě baví, je to technické a je potřeba mít odhad, kde přesně máte auto. Předposlední etapa, tady se jede opatrně pokud nemáte před sebou někoho na pár minut, jinak si držíte rozestupy a všichni vědí, kde kdo je a jaké má místo,“ okomentoval 11. etapu krátce před startem pilot kamionu Liaz sedlčanské stáje Big Shock Racing Martin Macík mladší. Liazka startovala do první části ostré speciálky z osmého místa, v dunách nepatrně ztratila a do neutralizační zóny přijela jako desátá.

V druhé části speciálky to už byla jedna velká stíhačka, i když liazce v plném tempu dlouho „překážel“ běloruský závodník s kamionem Maz. Přesto výsledek se dostavil, Martin Macík dojel v etapě na devátém místě a celkově se posunul mezi nejlepších deset! Sportovně je však nutné přiznat, že se tak stalo hlavně díky problémům několika soupeřů, kteří byli v průběžném pořadí před Macíkem. Ale takový je prostě Dakar! Nejrychlejší v 11. etapě byl Rus Nikolajev s kamionem Kamaz, na kterého Macík ztratil 26 minut. Nikolajev také bezpečně míří za celkovým vítězstvím Rally Dakar 2017.

„Jsme tam!!! Top10 je naše a bojujeme dál! Dneska to bylo pěkně na hlavu, v obou částech jsme začátek zvládli na výbornou, jeli jsme top3, ale pak se vždy něco přihodilo. V první části to bylo vyjíždějí duny natřikrát, což byla maličká ztráta. Ve druhé části jsme museli jet 120km za Mazem v prachu a místo 140 km/h, které se tam dali jet, jsme jeli tak 60-80km za hodinu. To už byla ztráta velká takže dneska 9. flek, ale co je důležité, celkově jsme na 10. místě! Jen 10 minut na devátého! Co říkáte? Mám za to zítra vzít?“ radoval se na facebooku po projetí cíle Martin Macík..