Čím nahradit kotel na tuhá paliva? Nabízí se tepelné čerpadlo nebo propan ze zásobníku

REGION – V českých domácnostech podle odhadu odborníků stále dosluhují statisíce starých kotlů na tuhá paliva, které už zakrátko navíc nebude možné legálně provozovat. Mnohým domácnostem se tak naskytne příležitost přejít na modernější technologii vytápění. Jako optimální řešení se jeví zemní plyn, v Česku se ale nachází nezanedbatelné množství obcí bez plynofikace. Velmi úsporným a čistým zdrojem tepla může být tepelné čerpadlo, nabízí se však také využití LPG neboli propanu ze zásobníku.

V září roku 2022 skončí možnost topit doma starými kotli na tuhá paliva první a druhé emisní třídy a tyto kotle už nepůjde legálně provozovat. V opačném případě budou hrozit vysoké pokuty v řádu až desetitisíců korun. Podle Asociace podniků topenářské techniky bylo na začátku roku 2021 v provozu ještě 330 tisíc kotlů, které bude nutné odstavit. Mnoho českých domácností tak čeká výměna zdroje tepla, což je dobrá příležitost pro jeho modernizaci a přechod na čistší i úspornější vytápění.

„Jako jedno z řešení se nabízí přechod na plyn. Ne všude je ale distribuční soustava zemního plynu dostupná a zdaleka nejde jen o odlehlé příhraniční oblasti, ale například i o širší okolí Prahy nebo Jihočeský kraj. I tak ovšem mají domácnosti stále na výběr,“ říká Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která dodává zemní plyn i čistý propan pro vytápění domácností. Jednou z možností, jak mohou domácnosti – hlavně majitelé rodinných domů – vytápět, je tepelné čerpadlo.

To patří mezi nejúspornější a ekonomicky velmi efektivní zdroje tepla. Pracuje na elektřinu, což je vlastně jeho velká výhoda v místech, kde chybí distribuční soustavy zemního plynu. Podle tzv. topného faktoru dokáže tepelné čerpadlo vyrobit z jedné kilowatthodiny spotřebované elektřiny třeba i pět kilowatthodin tepla. Navíc se komfortně ovládá a reguluje. Obecně však platí, že tepelné čerpadlo je vhodné hlavně do dobře zateplených staveb se spíše nižší spotřebou tepla na vytápění.

Starý nevyhovující kotel lze také nahradit moderním plynovým zdrojem tepla, který ve srovnání s tuhými palivy nabízí bezobslužný provoz a nevyžaduje velké skladovací prostory. Místo klasického zemního plynu kotel využívá LPG ve formě čistého propanu dodávaného do zásobníku, a je tedy nezávislý na distribuční síti. Velkou výhodou plynového vytápění obecně je dlouhá životnost i úsporný provoz, protože moderní kondenzační kotle nabízejí vysokou účinnost až 108 procent.

PR zdroj/foto: tisková zpráva Lukáš Pololáník