Budou 17. listopadu na kašně v Sedlčanech tradičně hořet svíčky také letos?

Lidé si po celé republice v úterý 17. listopadu připomenou výročí událostí před 31 roky. V Sedlčanech se v posledních létech u kašny na náměstí TGM konával tradiční vzpomínkový happening. Většinou mu ještě předcházela akce v sedlčanském muzeu připravovaná místní Základní uměleckou školou. Letošní sváteční oslavy Dne boje za svobodu a demokracii však budou kvůli situaci kolem koronaviru zcela jiné, v případě Sedlčan oficiálně žádné.

Ve velkých městech sváteční atmosféru umocní mimo jiné i večerní nasvícení významných budov v barvách trikolory. V Praze na Národní třídě bude umožněno rozsvícení svíček on-line tzv. “na dálku”. Respektive svíčky budou za občany za dobrovolný příspěvek zapalovat organizátoři pražské pietní akce. V Sedlčanech žádná budova nasvícena trikolorou nebude, přesto umístění zapálené svíčky na místní kašně by nemělo být, za dodržení všech hygienických opatření, problémem.

Současná žulová kašna stojí na náměstí TGM v Sedlčanech od roku 1960 a zažila mnohé. Mimo jiné v druhé polovině listopadu roku 1989 byla místem, kde obyvatelé Sedlčan nesměle krůček po krůčku zažívali první okamžiky rodící se svobody a demokracie. Stejně jako letos, tak i před jednatřiceti roky měli lidé obavy, jak to všechno dopadne. Jen s tím rozdílem, že letos jde o virovou epidemii. Svíčky na kašně 17. listopadu hořely každoročně. Budou tu hořet i letos?