Astronomický podzim už klepe na dveře, v úterý nastane podzimní rovnodennost

REGION – Pondělí 21. září je posledním dnem astronomického léta, s příchodem úterního dopoledne vstoupí Slunce do znamení Vah a na severní polokouli nastane podzimní rovnodennost. Stane se tak konkrétně 22. září v 15 hodin a 30 minut středoevropského času. Slunce bude tento den vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě, nadcházející noc bude stejně dlouhá jako den.

Úterý pravděpodobně bude také posledním slunečním dnem měsíce září. Ve středu přijde první předzvěst toho, že se počasí zhorší, protože se zvětší oblačnost a objeví se první přeháňky. Nepůjde ještě o nějaký trvalý déšť a denní teploty zatím vydrží na solidních 20 až 24 °C. Podobně vypadá i čtvrtek, ten by měl být nejspíše úplně beze srážek a teploty se snad udrží na středečních hodnotách nad 20 °C.

Razantní zhoršení počasí přijde až v pátek, má pršet a výrazně se ochladit. “Na studené frontě už čekáme maxima jen 14/18 °C. Páteční předpověď se však ještě může změnit, pokud by se studená fronta třeba opozdila. Prodloužený víkend už bude úplně o jiném počasí než jsme si teď zvykli. Sobota bude asi dost deštivá, v neděli a o svátečním pondělí už čekáme srážek méně,” uvádí Meteocentrum.

Teploty se o prodlouženém víkendu razantně sníží, budou se pohybovat maximálně okolo 15 °C, spíše však ještě níže. “Nepřekvapilo by nás, kdyby maxima o těchto volných dnech i v nižších polohách zůstala jen někde na 12 °C! Na úplném konci září by to již nebylo nic překvapivého. Vrátí se na začátku října ještě babí léto?” ptá se na další vývoj počasí web Meteocentrum.

Zdroj: Meteocentrum.cz
Ilustrační foto:
pixabay.com