Zraněnou horolezkyni zachraňovaly ve skalách u Hojšína dva vrtulníky

SEDLČANSKO – V pátek 31. května v 13.34 hodin přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje informaci o pádu německy hovořící horolezkyně z přibližně desetimetrové výšky ve skalách u Hojšína, který je částí obce Svatý Jan. Zraněná osoba se nacházela v nepřístupnému terénu na pravém břehu Vltavy, kam dalo dostat buď z hladiny řeky, nebo slaněním z vrcholu skal. Operační důstojník proto k události vyslal ze stanice Příbram lezeckou skupinou a ze sedlčanské stanice hasiče s motorovým člunem.

Na pomoc vyjela i jednotka SDH obce Kamýk nad Vltavou. Dále byl na místo povolán vrtulník Letecké služby Policie ČR s leteckými záchranáři. Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje vyslala k události vozidlo rendez-vous s lékařem z výjezdového stanoviště Sedlčany, sanitku ze stanoviště Krásná Hora a vrtulník letecké záchranné služby z Prahy. Při cestě k zásahu bylo upřesněno místo setkání hasičů se zdravotnickými záchranáři na levém břehu v obci Velká, kde byl také na Vltavu spuštěn motorový člun sedlčanských hasičů.

Do něj se k lezecké skupině z Příbrami nalodila i lékařka zdravotnické záchranné služby. Po příletu vrtulníku s leteckými záchranáři se tito ke zraněné osobě spustili a ve spolupráci s lékařkou prohlédli a zajistili prvotní ošetření. Následně horolezkyni pomocí palubního jeřábu vyzvedli a v podvěsu dopravili na nedalekou louku, kde byla zraněná žena zafixována do vakuové matrace a poté převezena k vrtulníku záchranné služby, který ji transportoval do pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Autor/zdroj/foto: HZS Středočeského kraje