V rámci 3. výzvy kotlíkových dotací má kraj k dispozici 575 milionů korun

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 8 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

STŘEDNÍ ČECHY – Celkem pět tisíc domácností by mohlo v rámci třetí výzvy kotlíkových dotací pro období 2019-2023 získat potřebnou finanční pomoc na výměnu starého kotle za nový. Vyhlášení Programu „Výměna zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech ve Středočeském kraji“ Rada kraje v úterý 9. dubna doporučila Zastupitelstvu kraje a předpokládá, že bude schváleno na jeho zasedání 29. dubna. Žádosti budou zájemci o dotaci podávat opět elektronicky a následně v listinné papírové podobě doručovat  s podpisem konečného uživatele do podatelny Krajského úřadu Středočeského kraje.

„Pro středočeské domácnosti předpokládáme, že v ní bude pro Středočeský kraj celkem 575 milionů korun. Bude to zřejmě poslední jistá možnost, jak finanční příspěvek na výměnu kotle získat, a proto by si občané ji neměli nechat ujít. Žádat o dotaci budou moci už od 3. června, a to až do 30. června 2022. Finanční podpora bude navýšena o dalších 7,5 tisíce korun tehdy, bude-li výměna starého kotle za nový provedena v seznamu obcí, který bude součástí vyhlášeného programu. Jde o obce, které jsou na tom z hlediska znečištění ovzduší ve středních Čechách nejhůře,“ řekl náměstek pro oblast financí Gabriel Kovács.

Středočeský kraj chce občanům pomoci splnit povinnost výměny kotlů. Proto jim nabídne možnost takzvané zálohové platby, a to mladým lidem od 18 do 29 let a seniorům nad 65 let v obcích, které jsou takzvaně prioritními obcemi. „To znamená, že je v nich zvýšená koncentrace emisí, a dále se bude tato možnost zálohové platby týkat i devíti plošně vybraných ekonomicky slabších regionů, a to Městce Králové, Mšena, Příbrami, Rakovníka, Sedlčan, Slaného, Votic, Vlašimi a Zruče nad Sázavou,“ doplnil náměstek Kovács a závěrem připomněl, že od 1. 9. 2022 lze provozovat pouze taková zařízení, která splňují emisní třídu 3. a vyšší. Tedy, že nastane zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy bez ohledu na to, kdy byly pořízeny.

Autor/zdroj: Středočeský kraj