Svatý Jan ožije u příležitosti svátku sv. Jana Nepomuckého tradiční poutí

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 2 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Ve Svatém Janu se o tomto víkendu koná tradiční Svatojanská pouť. Pouťové atrakce tak opět obsadí vyasfaltované parkoviště pod místním kostelem a stánky s pouťovým zbožím část příjezdové komunikace. Křesťanské poutě mají vždy přímý vztah k místním kostelům a především ke dni jejich zasvěcení, či dni svátku jejich patrona. Nejinak tomu není ani ve Svatém Janu, kde je místní kostel zasvěcen sv. Janu Nepomuckému, hlavnímu patronovi Čech. Jeho svátek letos připadá na čtvrtek 16. května.

„Svatý Jan patří k nejmladším sídlům na Sedlčansku, ještě v 18. století se na jeho místě rozkládaly husté lesy. V nich se nacházela studánka s údajně zázračnou vodou, u níž byla roku 1705 vystavěna poutní kaple sv. Čtrnácti pomocníků a o šedesát let později i poutní kostel svatého Jana Nepomuckého. Zárodkem budoucí osady byly kromě kostela ještě fara a nedaleká hájovna,“ uvádí Wikipedie. Místní hřbitov v blízkosti kostela si „zahrál“ také ve známém českém filmu Na samotě u lesa. Na hřbitově se natáčely záběry pohřbu pana Petřiny, v nich se objevili také bývalí sedlčanští divadelní ochotníci.

V Česku je zasvěcena Janu Nepomuckému spoustou kostelů a kaplí. Nemluvě o četných sochách s charakteristickými pěti hvězdami u hlavy a křížem v rukách, které stojí na nejrůznějších náměstích, návsích nebo mostech. Sochu Jana Nepomuckého tak můžeme na Sedlčansku objevit ve výklenkové kapli u autobusové zastávky v Jesenici, na kašně v Kosově Hoře, v Týnčanech v kapli sv. Jana Nepomuckého, v kapli v Suchdole u Prosenické Lhoty, u rybníku na návsi ve Štětkovicích, na mostě u silnice z Vysokého Chlumce do Počepic a samozřejmě také v kostele ve Svatém Janu.