Studená fronta přinese mrazivá rána a počasí se vrátí do zimního režimu

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 9 měsíců a 3 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Druhá polovina ledna při normálním průběhu bývá vcelku zpravidla nejstudenějším obdobím zimy. I když samozřejmě existují výjimky, jako byla například minulá zima, kdy nejchladnější období se posunulo na druhou polovinu února a prakticky trvalo až do Velikonoc. Zatímco ve čtvrtek 17. ledna budou ještě odpolední teploty stoupat až osmi stupňům nad nulu, od pátku se počasí vrátí do zimního režimu. To znamená, že denní teploty zamíří k bodu mrazu a ty noční už poměrně výrazně pod nulu. Příliv studeného vzduch doprovodí hlavně v pátek čerstvější západní až severozápadní vítr a sněhové přeháňky.

„Od soboty čekáme také jen malou oblačnost – tedy i slunečné dny. O to nižší budou ranní minimální teploty, které se budou dostávat až k -10 °C. Zvlášť chladno bude na horách a v horských údolích, kde noční teploty srazí i sněhová pokrývka. Do poloviny příštího týdne se ráz počasí nezmění. Výstupy pro druhou polovinu týdne se ovšem zatím hodně liší a počasí se může vyvinout všelijak. Konec ledna umí z historických zkušeností přinést nejtužší mrazy z celé zimy, ale také už i oteplení nad 10 °C. Pravděpodobně nás letos ani jeden z těchto extrémů nečeká,“ uvádějí webové stránky Meteocentrum.