Sedlčanská pouť se váže ke křesťanskému svátku Nanebevzetí Panny Marie

SEDLČANY – Čtvrteční křesťanský svátek Nanebevzetí Panny Marie (v běžných kalendářích Hana) byl neklamným znamením toho, že už tuto neděli 18. srpna drží obyvatelé Sedlčan tradiční Mariánskou pouť.  Původně se poutěmi nazývaly pobožné návštěvy posvátných míst. Takovým místem byl na vršku stojící kostel Nanebevzetí Panny Marie na Církvičce. A k takovýmto místům se od nepaměti také vždy sjížděli různí prodejci a později také kolotoče, houpačky a cirkusy.

V Sedlčanech jim vyhovovala plocha hned pod Církvičkou, tehdy ještě „kočičími hlavami“ dlážděné Novoměstské (později Rudé armády) náměstíčko. Když bylo náměstí v polovině sedmdesátých let minulého století přeměněno na park, atrakce se stěhovaly do jiných částí města. V roce 1990 se pouť na přání obyvatel města vrátila na tradiční místo na Nové město. To však vadilo v posledních létech některým místním obyvatelům tak, že letos radní vyslyšeli jejich nářky a zvolili opět jiný prostor.

K sedlčanské pouti patří i doprovodné akce. Jednou z nich je tradiční Povltavská výstava králíků, holubů a drůbeže v parku  v Nádražní ulici, včetně doprovodného hudebního programu a vlastního pouťového občerstvení. V neděli ráno se pak koná v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Církvičce poutní mše, odpoledne se na fotbalovém stadionu Tatranu utká domácí mužstvo v druhém divizním kole ročníku 2019/2020 s klubem FK Hořovicko.