Páteční večerní obloha nám nabídne dlouhé a úplné zatmění Měsíce

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 1 roku, 2 měsíců a 25 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Úplné zatmění Měsíce, které proběhne v pátek 27. července bude nejdelším a nejtmavším zatměním v tomto desetiletí. Měsíc totiž bude procházet téměř přesně středem zemského stínu a bude v něm ponořen 1 hodinu 43 minut. Poslední takové „středové“ zatmění jsme mohli spatřit v červnu roku 2011, fáze úplného zatmění tehdy trvala hodinu a 40 minut. Další takové zatmění Měsíce se odehraje až v červnu roku 2029. Hned po soumraku (cca ve 20 hodin 47 minut SELČ) se objeví již potemnělý úplněk nízko nad jihovýchodním obzorem. Úplné zatmění začne přibližně o tři čtvrtě hodiny později.

Během zatmění nastane tzv. mikroúplněk, tedy nejmenší úplněk v roce. Měsíc se na své eliptické dráze v pátek 27. července octne nejdále od Země  v 7:45 SELČ ve vzdálenosti 406 222 kilometrů. Zatmění Měsíce půjde běžně pozorovat pouhým okem. Vzhledem k tomu, že však v pátek bývá pravidelně otevřena sedlčanská hvězdárna na Cihelném vrchu, je možné úplné zatmění Měsíce pozorovat také hvězdářským dalekohledem i odtud. Později v noci se přidá k ostatním viditelným planetám i Mars jehož zdánlivá velikost bude největší, protože se blíží opozici se Sluncem.

Autor/zdroj: Astro.cz