Nová technologie by měla zlepšit kvalitu oprav silnic

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

STŘEDNÍ ČECHY – Silnice ve Středočeském kraji by se mohly brzy začít opravovat unikátní technologií, kterou předvedla zástupcům měst a obcí firma Silkot. Principem novinky je hloubkové nahřátí výtluku a jeho okolí speciální deskou stroje na 150 až 160 stupňů. Následně se díra ve vozovce vyplní recyklovanou asfaltovou směsí a převálcuje. Díky nahřátí dojde k dokonalému spojení nové hmoty se starým povrchem, což následně zabrání vzniku prasklin a pozvolnému vydrolení povrchu záplaty.

Tato metoda se zamlouvá i krajským zástupcům, podle nichž by kraj mohl právě po letošní zimě ušetřit nemalé finanční prostředky na opravy silnic. Jak uvedl náměstek středočeského hejtmana Robin Povšík, kraj počítá s tím, že nový systém oprav vyzkouší: „Necháme firmou Silkot zkušebně opravit část výtluků na krajských silnicích a po roce vyhodnotíme jejich stav. Zakázka by měla být v řádu statisíců korun.“

Na rozdíl od klasického způsobu oprav frézováním a zaléváním asfaltem nejsou při použití stroje Silkot nutné žádné zdlouhavé přípravy. Oprava včetně přípravy stroje trvá necelou půlhodinu a stačí na ni dva lidé. Není nutné ani nijak omezovat dopravu, zařízení nezabírá na komunikaci ani moc místa. Cenově stroj opraví metr čtvereční přibližně za 500 korun, zatímco metr čtvereční běžné opravy frézováním stojí kolem 1 800 korun.

Firma Silkot na opravy poskytuje minimálně dvouletou záruku, hlavní výhodou je kromě ceny a nenáročnosti i její univerzálnost. Může se používat nejenom na silnice, ale i na opravy chodníků a výtluků u propadlých kanálů. Nahřívací deska stroje dokáže roztavit asfaltový povrch při teplotách klesajících pod bod mrazu, takže opravy mohou být strojem dělány i v zimním období nebo za mírného deště.