Nenechte si ujít skvělou akci vítání jara – Keltský telegraf! A zaregistrujte se!

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 7 měsíců a 8 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANY – Přípravy pro letošní jubilejní 10. ročník Keltského telegrafu jdou do finále. Ještě do úterý 19. března je možné zaregistrovat nové stanoviště a pak se už začne počítat časový harmonogram pro posílání signálů. Co je Keltský telegraf? Smyslem Keltského telegrafu je propojit místa v krajině a ty, kteří se telegrafování zúčastní, pomocí světelného signálu. Navazuje se tak na pradávnou techniku využívající ohňů k přenosu zpráv z kopce na kopec. V keltské komunitě se o signální místa na vrcholech kopců starali tzv. čerti, stejně i účastníci telegrafování jsou podle keltského vzoru nazývání čerty. Keltský telegraf je otevřený a mohou se do něj zapojit další zájemci na dalších kopcích a trasách nejen v České republice.

„Nenechte si ujít tuhle skvělou akci vítání jara. Kolem Sedlčan je spousta krásných kopců, které by byly k tomu. Tak mrkněte do mapy, seberte partu kamarádů a přidejte se k nám! Jedná se o celorepublikovou akci, kdy se vždy v první jarní sobotu schází lidé u ohňů na kopcích a v dohodnutém pořadí střílí světlice. Tím si předávají světelný signál z kopce na kopec po několika trasách napříč naší republikou. Stanovišť bývá každoročně kolem 300 a zasahují většinou i na Slovensko nebo do Rakouska. Registrace stanoviště je nutná k zařazení do světelného řetězu,“ uvádí Michal Nikitský, jeden z čertů na kopci Na Pačisce (mezi Libíní a Doubravicí).

Mapa Keltského telegrafu