Na kolo s přilbou, doporučuje policie v souvislosti s preventivní akcí

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Středočeští policisté se zapojili do preventivní kampaně Týmu silniční bezpečnosti „Na kole jen s přilbou“. Cílem projektu je přispět ke snížení úrazů cyklistů, zejména těch se závažnými následky na zdraví.Policisté od počátku letošního roku do letošního 30. května šetřili 135 dopravních nehod s účastí cyklisty, které se udály na středočeských silnicích.

Při těchto nehodách došlo ke zranění 111 cyklistů, z toho se v deseti případech jednalo o těžká zranění a tři cyklisté zemřeli. V době nehody 70 cyklistů bylo bez ochranné přilby. Na otázku proč je důležité při jízdě na kole používat cyklistickou přilbu?“ odpovídá tiskový mluvčí středočeské policie Zdeněk Chalupa: „Jednou ze základních příčin zranění či úmrtí cyklistů je právě poranění hlavy. Cyklistická přilba zabrání až 85 % úrazů hlavy a 88% úrazů mozku.“

Při střetu vozidla s cyklistou dochází nejčastěji k úrazu hlavy nárazem o vozovku, kapotu vozidla nebo jinou překážku (patník, strom, kámen). V závislosti na síle úderu může poranění hlavy vyústit v dlouhodobější poruchy soustředění, bolesti hlavy a problémy s rovnováhou, případně ve vážné poškození mozku či úmrtí. „Cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochrannou přílbu, mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě,“ dodává policista.