Zlidovělé pranostiky: Svatý Josef s tváří milou, končí zimu s plnou silou

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a 22 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Dnešní 19. březen je už tradičně dnem, kdy mají svátek všichni nositelé jména Josef a jeho dalších úprav jako Pepík, Pepa, Pepča, Pepíček, Jožka, Jožin, Jozífek… Stejně tak dnes slaví i slečny a dámy, jejichž rodiče jim dali jméno Josefa či Josefína. Nejznámější ze všech Josefů je svatý Josef z Nazaretu, který se oženil s těhotnou Marií, jenž v Betlémě porodila syna Ježíše. Sedlčanští patrioti určitě se slzou v oku vzpomenou i na nejznámějšího místního rodáka – zrajícího hermelínového Pepu. Ten však už ze Sedlčan byl navždy „přestěhován“ na Vysočinu do Hesova…

V minulém století býval Josef vedle MDŽ nejvíce slavený svátek. Dříve bouřlivé a dlouho dopředu připravované oslavy svátku Josefa se ale už dnes většinou nekonají. Možná to je i proto, že popularita jména Josef má sestupnou tendenci. Což nakonec dokazuje i věkový průměr 57 let jeho nositelů. Ale i tak se udržuje na předních místech nejoblíbenějších jmen. Jméno Josef v českém žebříčku nejčetnějších mužských jmen skončilo se svým počtem přes 211 tisíc na šestém místě oficiální tabulky křestních jmen. Na Sedlčansku má toto jméno před svým příjmením více jak 600 lidí.