K svátku Medarda se váže dost známá pranostika pocházející z 16. století

REGION – Horké počasí i přes čtvrteční bouřky má nadále pokračovat. Nic na tom nezmění ani svátek Medarda, který každoročně připadá na 8. června. Svatý Medard je další světec, který po třech ledových mužích má patronát nad počasím. Vždyť k němu se také váže jedna z nejznámějších pranostik: „Medardova kápě čtyřicet dní kape“. Medardovská pranostika vznikla už v 16. století, kdy naši předci vyhlíželi vláhu.

Podle nejnovější zveřejněné předpovědi meteorologů je jisté, že v nejbližších dnech se vytrvalejšího deště můžeme dočkat jen v bouřkách. Mnohem častěji než deštěm, se Medard projevuje mírným ochlazením, ani to však letos do poloviny příštího týdne nehrozí. Pokud se týká přímo svatého Medarda, tak podle legendy legendy zastihla mladého Medarda venku bouře. Vzápětí se však na něho snesl velký orel, který ho pod svými roztaženými křídly skryl před deštěm.

Svatý Medard bývá zobrazován s úsměvem na rtech a i proto je považován za patrona proti bolestem zubů. Vedle toho je Medard ještě patronem sedláků, pastýřů, vinařů, sládků a meteorologie. Lidé se k němu také modlili za suché počasí při senoseči, za úrodu polí a vinic, také proti horečce a choromyslnosti. Ačkoliv se jedná o stálé kalendářní jméno, jsou v českých zemích Medardové prakticky na vymření. V Česku jej má před svým příjmením jen 36 mužů.