Jak to letos vypadá s masopustem? Kdy končí a kdy budou maškarní průvody?

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a 9 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Masopust může být svým způsobem pro někoho záhadou, jednou trvá něco málo přes měsíc, jiný rok zase mnohem déle. Jisté je pouze to, že každoročně masopustní doba začíná na Tři krále. Vloni připadl konec masopustu na úterý 13. února, kdy končí masopust letos? O tři týdny později jak loni, tedy v úterý 5. března. Jeho termín vždy určují Velikonoce, svátky Velikonoc zase první jarní úplněk. Letos první jarní úplněk zaznamenáme již 21. března, tedy krátce po jarní rovnodennosti (20. března v 22:59). Letošní Velikonoce by tedy vcelku logicky měly připadnout na následující neděli 24. a pondělí 25. března. Ale nepřipadnou…

Neboť jak známo Velikonoce jsou církevní svátky, takže se řídí tzv. církevním úplňkem. A ten administrativně určuje, že velikonoční neděle se letos (podobně jako tomu bylo v roce 1974 a následně pak bude v roce 2038) zpozdí o 28 dní na dobu po dalším úplňku. Takže podle církevní administrativy první jarní úplněk nastane až při dalším astronomickém měsíčním úplňku 18. dubna a Velikonoce tedy připadnou na následující neděli 21. a pondělí 22. dubna. Šest týdnů před tím na tzv. Popeleční středu (letos 6. března) začíná postní doba, úderem úterní půlnocí  (5. března) končí doba masopustní.

Tím pádem je jasné, že tradiční tučný čtvrtek se v Příčovech bude letos konat 28. února, největší masopustní průvod v celém Česku vyrazí do ulic Milevska v sobotu 2. března. Ten samý termín se patrně bude týkat i menších průvodů masek v regionu, jako například v Dublovicích, Hrachově či Kosově Hoře. Tradiční dětské masopustní úterý spojené s páráním pašíka se na sedlčanském rynku se odehraje 5. března. Stejně tak i maškarní průvod v Milešově. Tradiční masopustní průvod s rejem masek a zábavnými scénkami ve Vysokém Chlumci vypukne nejprve u skanzenu a poté přímo v obci až také tradičně čtyři dny po ukončení masopustu 9. března.