Jak bude se pozná i bez meteorologů

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

Určitě jsem nebyl sám, kdo ve čtvrtek (28.6. 2012) zaslechl v televizi varování před víkendovými tropickými teplotami. Radost jsem z toho neměl, teplo mám rád, ale nesmí být extrémní. Ten samý čtvrteční večer, právě postoupila Itálie přes Německo do finále fotbalového Eura, jsem vyšel před dům a ze zvyku se podíval na nebe. Nikde ani hvězdička a kolem měsíce mlhavý kruh. První, co mě v tom okamžiku prolétlo hlavou bylo, že asi přijde déšť. Vzpomněl jsem si totiž na slova svého otce, který říkával: Když je kolo kolem měsíce, tak brzy bude pršet. Taky ano, páteční ráno nás probudilo příjemným deštěm a mírným ochlazením.

A tak mě tak napadlo, že bych se s vámi mohl podělit ještě o další lidové předpovědi počasí, které jsem nejen já, ale i mnozí další slýchávali od svých rodičů i prarodičů. Nakonec je doba prázdnin a dovolených, tak proč se víc nedívat kolem sebe a občas zvednout oči k obloze. Snad jen ještě malé vysvětlení předpovědi deště podle kruhu kolem měsíce. Je to jev příbuzný duze, protože vzniká lomem světla na drobných kapičkách vody. „Funguje“ to i v zimě, to zase naopak kruh kolem měsíce předpovídá zmírnění případných mrazů.

Další, kdo v přírodě neomylně předpovídá v létě déšť jsou vlaštovky. Jak létají nízko nad zemí, je jisté, že začne pršet. Vysvětlení je opět jednoduché: pokles atmosferického tlaku nutí mouchy a další drobný hmyz létat nízko a tak i vlaštovky, které se hmyzem živí, létají nízko. Pokud někdo nečekaně zmokl, aniž by viděl létat vlaštovky nízko, tak jen proto, že ony už byly na rozdíl od člověka před deštěm už schované… Spolehlivě fungují i další znamení předpovídají déšť, vítr, změny počasí i bouřky. Že bude v létě brzy pršet, poznáme například ve městě jednoduše i podle toho, že „smrdí“ kanály. V přírodě je možností daleko víc, jak lze poznat, že přijde déšť. To když ráno chybí na trávě rosa, mlhy stoupají vzhůru z údolí, je dobře vidět horizont (všechno se zdá jako blíž), potí se kameny (jejich povrch je zvlhlý), z luk mizí motýli, žáby se schovávají ve vodě apod.

Ukazatel přicházejícího deště bývá také slunce, to když je při východu výrazně červené. Určitě jste už někde zaslechli k tomu se vztahující slova: Východ hoří, západ hasí – tedy, že do večera bude pršet. Naopak pokud je hodně červený západ slunce, znamená to, že přijdou větry. Větry předpoví dobře také duha po dešti – když v ní převládá červená, je jasné, že to začne foukat. Blížící se bouřku poznáte podle kupovitých mračen, jenž jsou baňaté a mají tvar velkých kopců. Na venkově také podle dobytka, který lapá po dechu, podle hus, které nepokojně kejhají a ptáků, kteří si na stromech probírají peří a přitom křičí. Na bouřku jsou citliví i pavouci, jak jsou zalezlí v koutku svých sítí, je jasné „že něco přijde“.

Ale je léto, proč si taky nepřipomenout úkazy, které předpovídají počasí hezké. Pokud jste u vody tak podle racků, kteří usedají na vodu, žáby z vody vylézají a ryby plavou při hladině. V přírodě pavouci rozprostírají pavučiny nebo sedí uprostřed a číhají, mravenci vynášejí své kukly z mraveniště. Slunce předcházejícího dne zapadá do tmavě žlutého okolí, stejně tak ráno z tmavě žlutého okolí vychází. Večer i ráno padá rosa, mraky plují od východu nebo jihovýchodu. Pokud plují opačným směrem, hezké počasí končí. Ono toho bylo asi mnohem víc, jak mě učil můj otec bez televize, meteorologických satelitů a družic předpovídat počasí, ale znáte to: v mládí má každý kluk úplně jiné starosti a zájmy…