Hasiči jsou teď povoláváni ve zvýšené míře k likvidaci včel, vos a sršňů

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – V těchto dnech bývají hasiči často povoláváni k likvidaci včel, vos a sršňů. V souvislosti s tímto hasiči upozorňují, že zásah jednotky HZS provádí pouze na veřejných prostranství. Hlavně školy, školky a nemocnice. Pokud se včelí roj usídlil například na zahradě rodinného domu, je na vlastníkovi objektu aby zajistil jeho likvidaci prostřednictvím deratizační firmy. Většina deratizačních firem, ale také hasiči, roj včel usmrtí.

„Proto, než přistoupíte k takovému řešení, zkuste zjistit, zda ve Vašem okolí někdo nevlastní včely a nemohl roj ulétnout jemu. Popřípadě jsou i včelaři, kteří si takto zatoulané roje vezmou a včelky nezabijí. Pokud dochází k likvidaci roje, musí být včely slétnuté dohromady. Když jsou rozlítané není v silách hasičů je zlikvidovat. Vyrojené včely pouze hledají nový domov a další možností je nechat v poklidu a ony odletí až najdou vhodné místo sami,“ radí hasiči.

„Rojení je přirozený způsob, kterým se množí včelstvo. Rojení spočívá v tom, že si včely vychovají novou matku. Jakmile se vylíhne, ta stará vyletí spolu se spoustou dělnic ven a vyrazí zakládat nové sídlo. Nová královna pokračuje ve stávajícím úlu s těmi dělnicemi, které jí zbyly. Může to celé proběhnout v období zhruba od května do července. Celé to začíná necelý měsíc předem, kdy ve včelstvu propukne tzv. rojová nálada – prostě se všichni rozhodnou, že se budou rojit, a začnou na tom pracovat,“ uvádí web Domácí včelařství.

Autor/zdroj: HZS Středočeského kraje