Dnes, 11. února si Evropané připomínají již tradičně Evropský den linky 112

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a 4 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Dnes, 11. února 2019 si Evropané připomínají již tradičně Evropský den 112. Prostřednictvím tohoto jednotného evropského čísla tísňového volání se mohou lidé v nouzi dovolat pomoci záchranářů, a to ve všech státech Evropské unie.  V celé České republice pracuje na tísňových linkách Hasičského záchranného sboru ČR, tedy lince 112 a 150, celkem 308 operátorů a například v loňském roce zvedli telefon každou 11. sekundu. Na základě těchto telefonátů vyjeli hasiči v roce 2018 k 181 177 mimořádným událostem.

V ČR v současnosti funguje 14 call center linky 112, ta jsou v rámci celé republiky navzájem hlasově i datově propojena. Tato telefonní centra tísňového volání jsou vzájemně zastupitelná, tj. v případě přetížení nebo výpadku centra v jednom kraji jsou hovory na linku 112 automaticky přesměrovány na další telefonní centra tísňového volání 112, aniž by to volající poznal na rychlosti nebo kvalitě odbavení.

„Je zde tak garance, že se občan vždy dovolá, a to jak z pevných linek, tak mobilních telefonů. Technologie telefonních center tísňového volání 112 také propojuje základní složky integrovaného záchranného systému: Hasičský záchranný sbor ČR, Policii ČR a Zdravotnickou záchrannou službu. To umožňuje rychlé vyhodnocení vzniklé situace a okamžitou reakci záchranných složek,“ uvedla Nikole Zaoralová, tisková mluvčí MV-generální ředitelství HZS ČR.